Rita punkter, rader och texter av en polygonal från Excel till AutoCAD

Jag har denna lista över koordinater i Excel. I dessa finns en X-koordinat, en Y-koordinat, och även ett namn på vertexen. Vad jag vill ha är att dra det i AutoCAD. I det här fallet kommer vi att använda exekvering av skript från en sammanfattad text i Excel.

Sammanfoga ett kommando för att infoga punkter i AutoCAD

Tabellen som visas i diagrammet, som du kan se, innehåller en kolumn med namnet på vertex, sedan UTM-koordinater för kolumnerna X, Y.

Det första vi måste göra är att sammanfoga koordinaterna när AutoCAD-kommandot väntar på dem. Till exempel, för att rita en punkt kommer vi att uppta: Punkt X koordinat, Y-koordinat.

Så, vad vi ska göra är att infoga en ny kolumn med denna sammanfattade data i formuläret:

Punkt 374037.8,1580682.4
Punkt 374032.23,1580716.25
Punkt 374037.73,1580735.14
Punkt 374044.98,1580772.49
Punkt 374097.77,1580771.83
Punkt 374116.27,1580769.13

För att göra denna sammanfattning har jag gjort följande:

  • Jag har ringt cellen D4 med namnet POINT,
  • Jag skapade med CONCATENATE funktion, en sträng som innehåller cell POINT, jag lämnade sedan en plats med hjälp av "", sedan sammanfogas jag B5 cell med en avrundning två siffror, för att sedan dra kommatecken jag använde "" då jag C5 konkateneras cellen. Kopieras sedan jag för alla andra rader.

Rita poängen i Excel

Jag har kopierat innehållet i kolumn D till en textfil.

För att utföra det skrivs det i kommandofältet SCRIPT, sedan Enter-tangenten. Det väcker scouten och jag letar efter den fil som jag har ringt geofumadas.scr. När du väl valt, trycks den öppna knappen.

Och voila, där har vi vinklarna ritade.

Om punkterna inte syns är det nödvändigt att närma sig hela uppsättningen objekt. För detta skriver vi kommandot Zoom, enter, Extent, enter.

Om punkterna inte syns är synliga, körs PTYPE-kommandot, så markeras den som anges i bilden.

Konkarnera kommandot i Excel och dra polygonen i AutoCAD

Att rita polygonen kommer att vara samma logik. med varianten som vi kommer att ockupera PLINE-kommandot, sedan de sammanlänkade koordinaterna och slutligen CLOSE-kommandot.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
NÄRA

Vi kommer att ringa det här skriptet geofumadas2.scr, och när vi utför det kommer vi att få spår av ritningen. Jag valde gul färg för att märka skillnaden med de röda hörnen.

Konkarnera kommandot i Excel och notera kryssarna i AutoCAD

Slutligen noterar vi texterna i den första kolumnen som anteckningar i varje vertex. För detta kommer vi att kedja kommandot på följande sätt:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Detta kommando representerar:

  • TEXT-kommandot,
  • Villkoren för texten, i detta fall motiverad, det är därför bokstaven J,
  • Textens centrala punkt, vi valde Center, det är därför bokstaven C
  • Den sammanlänkade koordinaten X, Y,
  • Då storleken på texten har vi valt 3,
  • Vridningsvinkeln, i detta fall 0,
  • Slutligen kommer texten som vi hoppas, att i första raden blir numret 1

Redan förökat till de andra cellerna kommer det att vara enligt följande:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Jag ringde geofumadas3.cdr-filen

Jag har aktiverat grön färg för att märka skillnaden. När skriptet är exekverat har vi texten i den angivna storleken, mitt i koordinats mittpunkt.

Ladda ner AutoCAD-fil som används i det här exemplet.

Artikeln visar hur mallen är konstruerad. Om du upptar mallen i Excel, som redan är byggd för att bara mata data, Du kan köpa den här.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Den här sidan använder Akismet för att minska spam. Läs om hur din kommentardata behandlas.