Rita punkter, rader och texter av en polygonal från Excel till AutoCAD

Jag har den här listan med koordinater i Excel. I dessa finns en X-koordinat, en Y-koordinat och också ett namn för toppunkten. Vad jag vill är att rita den i AutoCAD. I det här fallet använder vi körningen av skript från en sammanhängande text i Excel.

Sammanfoga ett kommando för att infoga punkter i AutoCAD

Tabellen som visas i diagrammet, som du kan se, innehåller en kolumn med namnet på vertex, sedan UTM-koordinater för kolumnerna X, Y.

Det första vi måste göra är att sammanfoga koordinaterna eftersom AutoCAD-kommandot förväntar dem. Till exempel, för att rita en punkt kommer vi att uppta: PUNKT koordinatX, koordinatY.

Så, vad vi ska göra är att infoga en ny kolumn med denna sammanfattade data i formuläret:

Punkt 374037.8,1580682.4
Punkt 374032.23,1580716.25
Punkt 374037.73,1580735.14
Punkt 374044.98,1580772.49
Punkt 374097.77,1580771.83
Punkt 374116.27,1580769.13

För att göra denna sammanfattning har jag gjort följande:

  • Jag har ringt cellen D4 med namnet POINT,
  • Jag har skapat med funktionen sammanfogad, en sträng som innehåller POINT-cellen, sedan har jag lämnat ett mellanslag med »«, sedan har jag sammanfogat cell B5 med en tvåsiffrig avrundning, sedan för att rita kommatecken som jag har använt «,», sedan har jag sammanfogad cell C5. Sedan har jag kopierat för resten av raderna.

Rita poängen i Excel

Jag har kopierat innehållet i kolumn D till en textfil.

För att köra det skriver du SCRIPT i kommandofältet och sedan Enter. Det lyfter utforskaren och jag letar efter filen jag har ringt geofumadas.scr. När du väl valt trycks den öppna knappen.

Och voila, där har vi vinklarna ritade.

 

 

 

 

 

 

 

 

Om punkterna inte syns är det nödvändigt att zooma in på hela objektuppsättningen. För detta skriver vi kommandot Zoom, enter, Extent, enter.

Om punkterna inte syns är synliga, körs PTYPE-kommandot, så markeras den som anges i bilden.

Konkarnera kommandot i Excel och dra polygonen i AutoCAD

Att rita polygonen blir det samma logik. med varianten att vi kommer att uppta PLINE-kommandot, sedan de sammanhängande koordinaterna och slutligen kommandot STÄNG.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
.
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
NÄRA

Vi kommer att ringa det här skriptet geofumadas2.scr, och när vi utför det kommer vi att ha spår av ritningen. Jag valde gul färg för att märka skillnaden med de röda topparna.

Konkarnera kommandot i Excel och notera kryssarna i AutoCAD

Slutligen upptar vi att anteckna texterna i den första kolumnen som anteckningar vid varje toppunkt. För detta kommer vi att kedja kommandot på följande sätt:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Detta kommando representerar:

  • TEXT-kommandot,
  • Villkoren för texten, i detta fall motiverad, det är därför bokstaven J,
  • Textens centrala punkt, vi valde Center, det är därför bokstaven C
  • Den sammanlänkade koordinaten X, Y,
  • Då storleken på texten har vi valt 3,
  • Vridningsvinkeln, i detta fall 0,
  • Slutligen kommer texten som vi hoppas, att i första raden blir numret 1

Redan förökat till de andra cellerna kommer det att vara enligt följande:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
.

Jag ringde geofumadas3.cdr-filen 

Jag har aktiverat grön färg för att märka skillnaden. När skriptet har körts har vi texten i den angivna storleken, mitt i koordinaten.

Ladda ner AutoCAD-fil som används i det här exemplet.

Artikeln visar hur mallen är uppbyggd. Om du använder mallen i Excel, redan byggd för att bara mata data, Du kan köpa den här.

Ett svar på "Rita punkter, linjer och texter från en travers från Excel till AutoCAD"

  1. Jag behöver hjälp
    Jag måste rita hundratals rektanglar som representerar gruvkoncessioner, de är rektanglar med mittpunkt och x- och y-sidor, jag behöver hjälp, jag har data i Excel

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

Den här sidan använder Akismet för att minska spam. Läs om hur din kommentardata behandlas.